______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Strenču psihoneiroloģiskās slimnīcas attīstība vēsturiskā kontekstā
1903.gadā laikrakstā „Dzimtenes vēstnesis” parādās raksts, ka bruņniecības zemes kases līdzekļiem tiek celta moderna “Garā vājo dziedniecības un palīdzības iestāde Stackeln.
Nepieciešamība Vidzemes guberņā celt jaunu garā vājo iestādi, kurā varētu ievietot ārstēšanai slimniekus ārpus pilsētas. Esošo gultas vietu skaits pilsētās bija par maz, lai atrisinātu garā vājo ārstēšanu. Atrastā vieta jaunajai slimnīcas celtniecībai izmeklēta rūpīgi, kas atbilda tā laika modernas garā vājo iestādes prasībām. Modernas iestādes kritēriji: telpas ar augstiem griestiem; centrāla apkure; elektrība; ūdensvads; notekūdeņu sistēma. Atrastā vieta vājprātīgo iestādei ir laba, jo tā atradīsies pie upes Aa, kas dos iespēju apgādāt to ar ūdeni, ka arī veidot savu palīgsaimniecību. Pasta stacija Stackeln- dzelzceļš un Rīgas Tērbatas ceļš, laba satiksme, kas nodrošinās ērtu piekļuvi.
Arhitekts Augusts Reinbergs un psihiatrs, medicīnas zinātņu doktors Alberts Bērs tika komandēti uz Austriju un Vāciju, lai iepazītos ar tā laika jaunākajām tendencēm psihiatrijas nozarē. 1907. gadā tika pabeigta „Irren Anstalt in Stackeln”- „Garā vājo dziedniecības un palīdzības iestādes” celtniecība Stackeln apdzīvotā vietā, kas bija tā laika modernākā šāda veida slimnīca, ar paviljonu sistēmu un parku.
Stackeln garā vājo iestāde dod jaunas darba vietas gan medicīnas darbiniekiem, gan apkārtējiem iedzīvotājiem, līdz ar to no apdzīvotas vietas izveidojas ciems un vēlāk pilsēta Strenči. Vēsturiskā laika sākuma posma svarīgāko garīgās dziedniecības izolācijas principu veidoja trīs galvenie komponenti: sociālais (kā administratīvi policejiska pieeja), medicīniskais („morālā” terapija) un ekonomiskais (darba terapija.) Sākumā Stackeln iestadē pielietoja darba un ūdens terapijas; vēlāk elektro un insulīnterapijas.
No 1920- tiem gadiem slimnīcas komplekss tiek papildināts. Ārstnieciskā darba līmenis bija atbilstošs laikmetam, tas tiek uzturēts līdz mūsdienām. Noteiktie attiecīgā laikmeta modernas ārstniecības iestādes kritēriji tiek uzturēti no pirmsākumiem līdz mūsdienām.
__________________